Jak dobrać odpowiedni system zasilania do suwnic?
Pełna automatyzacja pracy suwnicy i zastosowanie nowoczesnych systemów zasilania pozwalają na skrócenie czasu pracy i zwiększenie wydajności maszyn, minimalizując tym samym częstotliwość napraw i kosztownych konserwacji.
Dwa najczęstsze rozwiązania systemów zasilania
Na rynku krajowym i międzynarodowym dostępnych jest sporo rodzajów systemów zasilania suwnic, dostosowanych do norm, przepisów i konkretnych dźwignic. Wśród tych rozwiązań kable ruchome i szynoprzewody są najczęściej wybierane.
System kabli ruchomych (tzw. firany kablowe) to płaskie lub okrągłe kable, miejscowo podwieszane na wózkach kablowych, zamocowanych wzdłuż belki prowadzącej. Wózki, przemieszczając się na kółkach jezdnych wzdłuż prowadnicy, dostarczają zasilanie mostowi suwnicy bądź do wciągnika na niej.
Szynoprzewody to system przewodów zasilających, znajdujących się w jednolitej obudowie, będącej elementem nośnym, służącym do przekazywania zasilania do różnych urządzeń po jednej ciągłej linii.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu zasilania?
Aby wybrać najlepsze źródło zasilania suwnicy, trzeba wziąć pod uwagę dostępność zasilania w miejscu pracy, środowisko pracy, w tym czynniki atmosferyczne, a także względy bezpieczeństwa otoczenia. Ważne są także zalecenia producenta i wielkość doprowadzanej mocy. Wybór stabilnych szynoprzewodów sprawdzi się w otoczeniu zewnętrznym narażonym na silne wiatry czy niskie temperatury. Kable ruchome to z kolei dobry wybór np. do przestrzeni zamkniętych albo takich, gdzie panuje wyższa temperatura.
Oczywiście, uwagę należy zwrócić również na koszty eksploatacji, konserwacji, przewidywaną częstotliwość napraw oraz ewentualnych usprawnień i modyfikacji. Szynoprzewody łatwiej niż kable ruchome, rozbudować na całej długości prowadnicy o dodatkowe komponenty i urządzenia.